O ŠKOLE 


DOMOV MLÁDEŽE

Součástí areálu školy je i domov mládeže. Jedná se o moderní stavbu, která byla dokončena v roce 2005. K dispozici je 29 dvoulůžkových pokojů, které poskytují ubytování až pro 58 žáků. Každý pokoj má své sociální zařízení. Jeden z pokojů umožňuje ubytování imobilního žáka. Domov mládeže je vybaven kuchyňkou s lednicemi, společenskou místností s TV, stolním fotbálkem a stolním tenisem. V celé budově domova mládeže je možnost připojení k WIFI. Pokoje jsou zařazeny do 1. kategorie. Výše poplatku za ubytování ve školním roce 2018/2019 činí 1.100,- Kč. Celodenní stravování je poskytováno ve výši 80,- Kč ve školní jídelně. Klikněte pro více detailů...

AKTUALITY

Přijímací řízení – 1. a 2. kolo

Výsledky prvního kola přijímacího řízení do tříletých učebních oborů i do čtyřletých maturitních oborů jsou zveřejněny na úřední desce těchto stránek (záložka O ŠKOLE/úřední deska) a na vchodových dveřích naší školy.
Dnem 30. 4. 2018 je vyhlášeno druhé kolo přijímacího řízení do tříletých učebních oborůElektrikář, Elektrikář – silnoproud, Kuchař číšníka Nástrojař a do čtyřletých maturitních oborůMechanik elektrotechnik a Mechanik seřizovač. Bližší informace najdete na těchto stránkách v záložce STUDIUM, přijímací řízení. Přihlášky budeme přijímat do naplnění kapacity jednotlivých oborů.
V případě potřeby dalších informací volejte paní Jitku Blažkovou - č.t. 516 419 621 nebo mobil 606 200 883.V průběhu následujících dnů jsme po telefonické domluvě připraveni vyřešit s vámi všechny otázky, týkající se přijímacího řízení.

Exkurze v čajovně

Dne 12.6.2019 navštívila třída KC1 blanenskou čajovnu Ulita. Žáci si vyslechli povídání o černém, zeleném, bílém čaji a oolongu. Vyzkoušeli si přípravu jednotlivých druhů čajů a zdegustovali je. Měli možnost ochutnat také čajové a nečajové speciality: turecký čaj Rize, indický Dáta Masala a africký Roiboos. Děkujeme dobrovolníkům z blanenské Ulity za dlouholetou spolupráci při vzdělávání žáků a těšíme se na shledanou zase za rok

Exkurze ve firmě Trido

Poslední květnový den se žáci oborů elektromechanik a elektrikář-silnoproud ze třídy E1 v rámci odborného výcviku vypravili na exkurzi do společnosti Trido, která sídlí zde v Blansku. Prohlídka začala komentovanou ukázkou showroomu se vzorky automatických garážových a průmyslových vrat, branek a turniketů, jež tato firma vyrábí. Poté se žáci přesunuli do samotné výroby, kde mohlividět mimo jiné sklad, linku na přípravu a dělení materiálu, lakovnu i finální balení výrobků pro expedici. V minulém roce tuto firmu navštěvovali jako součástodborné praxe dva žáci naší školy a vzhledem ke kladnému ohlasu je předpoklad vzájemné spolupráce i nadále.

Barmanskou soutěž - Hotelová škola Světlá ve Velkém Meziříčí

Na svoji poslední barmanskou soutěž dnes vyrazily a školu naposledy reprezentovaly žákyně třídy KC3 Eva Juchová, Lucka Hrazdírová a Eliška Strouhalová. Klání mladých barmanů v klasické soutěži v kategorii Fancy Soft Drink pořádala už po jednadvacáté Hotelová škola Světlá ve Velkém Meziříčí. Všechny dívky si daly záležet na výběru surovin svého nealkoholického drinku, stejně jako nepodcenily trénink a jejich úsilí se vyplatilo. Eliščin nápoj na bázi heřmánkového čaje s názvem Kamilka a její rychlost a přesnost při přípravě pěti jeho porcí v časovém limitu pěti minut ocenili techničtí i jakostní komisaři prvním místem v hlavní soutěži

Technická olympiáda - 21.3.2019

Žáci 12 základních škol 6. a 7. ročníku si v rámci letošního kola technické olympiády, která se skládala z elektrotechnické, strojírenské i ICT části, vyzkoušeli např. jednu z elektrotechnických dovedností a to schopnost zapojit elektrický obvod. Pracovali s elektrotechnickou stavebnicí Merkur a podle technické dokumentace sestavili součástky do obvodu s určitou funkcí. V našem případu se jednalo o propojení svorkovnice, žárovečky, LED diod a vypínače, pomocí drátů, kablíků a vodivých pásků. Když se správně propojený obvod připojil k napájecímu zdroji o napětí 6V rozsvítila se žárovečka a jedna LED dioda. Druhá „LEDKA“ se aktivovala a deaktivovala vypínačem. Ve strojírenské části soutěže dostali za úkol podle výkresu orýsovat pomocí rýsovací jehly plech o rozměrech 150 X 100 X 2. Následně měli podle výkresu za použití důlčíku označit důlky a na závěr za pomocí razidel do pravého dolního rohu vyrazit svoje startovní číslo.

Soutěž žáků 4. ročníků oboru Mechanik – Elektrotechnik

Dne 12. března 2019 se na naší škole konala soutěž žáků 4. ročníků oboru Mechanik – Elektrotechnik (Technik automatizace a elektroniky) pořádaná pod patronací společnosti ALPS Elektrik Czech, s.r.o. Žáci se sešli v 7 hodin v dílně č. 6, kde bylo za přítomnosti ředitele školy oficiální zahájení soutěže. V této dílně soutěžící hned také absolvovali první ze tří částí soutěže – test z oblasti automatizace.

V další části byli žáci rozděleni do dvou skupin a přesunuli se na různá pracoviště. Jedna skupina zapojovala elektropneumatický obvod v rámci praktického cvičení v laboratoři č. 20. Druhá skupina osazovala a pájela stavebnici, tvořenou SMD součástkami v dílně č. 5. Po uplynutí časového limitu se žáci vyměnili a dostali stejná zadání práce.

Na závěr soutěže byly naše výtvory obodovány našimi pedagogy a výsledné body zapsány do tabulky. Ve 14 hodin proběhlo závěrečné vyhodnocení soutěže. Pěkné věcné ceny a diplomy byly prvním třem v pořadí předány za přítomnosti zástupce firmy ALPS Elektric Czech a ředitele naší školy.Všem soutěžícím byl pak navíc předán upomínkový list. A zajímalo by vás, i kdo byli vítězové a o jaké ceny se soutěžilo?

Na třetím místě skončil Matěj Zdrubecký, na kterého čekal externí HDD 1TB.Na druhém místě se umístil Martin Vítek, který obdržel fitness náramek Xioami. No a absolutním vítězem byl Filip Souček, který se stal vlastníkem externí reprosoustavy 120W.Soutěž se nám líbila nejen kvůli atraktivním cenám. Děkujeme pedagogům, kteří celou soutěž připravili a také firmě ALPS Elektric Czech za luxusní ceny.

Zároveň přejeme žákům z nižších ročníků, aby se v příštím roce do soutěže určitě zapojili a soutěžení je bavilo.

Za všechny soutěžící Filip Souček, ME4.

Mezinárodní soutěž SMC stříbrný píst v areálu výrobního závodu SMC Vyškov

Dne 20.3.2019 Proběhla každoroční prestižní mezinárodní soutěž SMC stříbrný píst v areálu výrobního závodu SMC Vyškov.

Soutěžili dvoučlenné týmy z 25 středních škol z celé střední Evropy. Soutěž byla výborně zorganizována a zázemí jako vždy na perfektní úrovni s veškerým komfortem, jako např. odpočinková zóna, bohaté občerstvení po celou dobu soutěže atd.

Naši školu reprezentovali žáci třídy ME4 Matěj Zdrubecký a Lukáš Kouřil. Přestože se na soutěž svědomitě připravovali tak skončili 11 místě z 25 což je oproti minulému roku pokles z druhého místa. Kvalita konkurence rok od roku roste a v soutěži byli zařazeny novinky jako otázky v testu v anglickém jazyce, rozšíření palety používaných prvků v pneumatických a elektropneumatických obvodech. Další novinkou byla samostatná soutěž v programování lineárního pohonu přes platformu arduino kde naši žáci skončili na pěkném 7. místě z 25.

PUNKEVNÍ POHÁR - Soutěž středních škol v přípravě koktejlů inspirovaných Moravským krasem

Ve středu 20. 3. 2019, se v Dělnickém domě v Blansku konal 16. ročník barmanské soutěže Punkevní pohár. Naši školu reprezentovala Jana Demelová z KC1 s míchaným nápojem Kruhatka a za třídu KC3 se soutěže zúčastnily Lucka Hrazdírová s nápojem Absolutní Absolon, Eva Juchová s drinkem Zázračná Coolna a Lucka Zřídkaveselá s Císařským Pinkem. Jana se umístila na třetím místě vedlejší soutěže odborných garantů, tedy komisařů pro jakkost a techniku. Lucka Zřídkaveselá se v hlavní soutěži umístila na druhém místě.více fotografií zde


Nové školní mikiny

Nové školní mikiny
Na základě hlasování našich žáků byl ze tří návrhů zvolen vítězný design školních mikin. Mikina stojí 480,- a je dostupná ve třech barvách - námořnické modré, vínové a černé. Objednávat je možné následující dva týdny u Ing. Koubkové, která má k dispozici také velikostní tabulku a vzorník barev. Objednávat mohou, samozřejmě, také absolventi a přátelé školy.Krajské kolo olympiády v anglickém jazyce

Dne 7.3. 2019 se Viktor Vágner z EN2 zúčastnil v Brně krajského kola olympiády v anglickém jazyce a obsadil skvělé sedmé místo. Gratulujeme!

Studijní zájezd do Anglie

Po dlouhém plánování a chystání nám nakonec zájezd utekl jako voda a je na čase podělit se o dojmy z výpravy. Na začátku nás čekala celodenní prohlídka historického centra Londýna a návštěva fotbalového stadionu národního týmu Wembley. Den byl sice pro všechny velmi náročný, ale viděli jsme budovy parlamentu, westminsterské opatství, Buckinghamský palác, Trafalgar square, China town, Tower i mrakodrapy v City a prošli se po Tower Bridge. Pozdě večer jsme se ubytovali u hostitelských rodin v městečku Abingdon nedaleko Oxfordu.

Následující den patřil exkurzi do automobilky Jaguar na okraji Birminghamu, kde jsme mohli pozorovat výrobu sportovních modelů. Poté jsme se přesunuli do města Coventry a prohlédli si muzeum dopravy s exponáty od nejstarších kol po nejrychlejší automobily světa.

Ve středu jsme strávili značnou část dne na letecké základně Duxford, která hrála významnou roli v bitvě o Británii a dnes je zde obrovské letecké muzeum. Návštěvnící zde mohou využít i letecké simulátory nebo se proletět v historické stíhačce Spitfire. Odpoledne následovala prohlídka malebného univerzitního města Cambridge.

Celý poslední den jsme strávili v Oxfordu prohlížením univerzitních budov, zahrad, muzeí a nákupem suvenýrů. Na své si přišli také milovníci Harryho Pottera protože jsme procházeli interiéry, ve kterých se film natáčel.

Z mého pohledu se zájezd výborně vydařil nejen svým programem, kvalitou průvodce a počasím ale hlavně chováním našich žáků.

Školní mikiny

I naše škola bude mít již brzy vlastní kolekci školních mikin. O vítězném návrhu rozhodujete právě vy svým hlasováním na odkaze:

https://schoolsunited.cz/hlasovani/c16e2444.

Hlasování potrvá do 1. března 2019.

Soutěž druhého ročníku oboru kuchař-číšník O nejlepší guláš

Jako již tradičně se i letos konala soutěž druhého ročníku oboru kuchař-číšník O nejlepší guláš. Soutěžní guláše byly hodnoceny návštěvníky školní restaurace a zájem byl obrovský. A jak to dopadlo? Vítězem se stal Zabijačkový guláš připravený Adélou Jenešovou. Na druhém místě se umístila Denisa Svobodová s Gulášem na červeném víně a bronzovou příčku obsadil Martin Klimeš s Pivním gulášem. Gratulujeme!

PF 201970. výročí založení naší školy

V těchto dnech si připomínáme 70. výročí založení naší školy. Prvních dvacet roků se tehdejší učni vzdělávali v dílnách Metry Blansko a v učebnách rozmístěných v různých budovách v Blansku. V roce 1968 se učiliště přestěhovalo do nově postaveného areálu na Bezručově ulici, kde sídlí dodnes. Za 70 roků opustily brány školy tisíce absolventů různých oborů. Dnes se žáci školy vzdělávají ve třech oblastech – v elektrotechnice, strojírenství a v gastronomii v maturitních a učebních oborech. Přejeme si, aby naše škola byla stejně úspěšná, jako tomu bylo v minulých letech a aby se jejím absolventům dařilo v novém zaměstnání nebo v dalším studiu.

Český den s českými vlajkami

Třída KC3 se v minulém týdnu v rámci odborného výcviku připojila k výzvě "Český den s českými vlajkami" pelhřimovské agentury Dobrý den. V rámci významného výročí 100 let od vzniku naší samostatné republiky vyzdobili žáci prostory školní restaurace deseti státními vlajkami a zároveň pro tyto slavnostní okamžiky připravili raut se sortimentem tradičních pokrmů a surovin české národní kuchyně #nejvicvlajekvíce fotografií zde


Blanenská desítka

Vážený pane řediteli,

děkujeme všem studentům Vaší školy, kteří se podíleli na úspěšném pátém ročníku Blanenské desítky.

Vaši studenti nám pomohli při chystání startovních setů, registraci závodníků a výdeji startovních tašek, při stavbě startovního a cílového koridoru, při obsluze a doplňování občerstvovacích stanic, sbírání měřících čipů závodníkům v cíli a odměňování účastnickými medailemi.


Za pořadatele
Mgr. Lukáš Olejníček
sportovní ředitel závoduoficiální aftermovie
reportáž Televize Blansko:
odkaz na fotogalerii:


Seznamovací dny žáků prvních ročníků

Máme velkou radost, že si každým rokem vybírá naši školu čím dál více žáků. V současné době tak máme takřka 300 studentů 😊 A jako již tradičně i tento rok proběhlo uvítání žáků prvních ročníků pomocí celé řady seznamovacích aktivit. V pátek 7. 9. se tak uskutečnil sportovní den na hřišti ASK Blansko a ve dnech 11. – 14. 9. se žáci věnovali teambuildingovým aktivitám v lanovém centru Velká Dohoda. Jak je vidět na fotografiích, panovala velmi příjemná a pozitivní atmosféra. Všem žákům (nejen prvních ročníků) přejeme skvělý start do nového školního roku a mnoho úspěchů při studiu.více fotografií zde


Slavnostní zahájení školního roku 2018/2019
Nový školní rok 2018/2019 bude zahájen 3. září 2018.
Žáci 2. až 4. ročníku se setkají v 8:00 hodin na nádvoří školy.
Žáci zkráceného jednoletého studia zahájí školní rok v 8:00 hodin ve sborovně.
Žáky prvních ročníků tříletého a čtyřletého studia zveme společně s jejich rodiči na slavnostní zahájení v 9:00 hodin do blanenského kina.

Těšíme se na všechny žáky i na rodiče žáků prvních ročníků!!


4.6.2018 - Slavnostní tabule žáků třídy KC3Přijímací řízení – 1. a 2. kolo

Výsledky prvního kola přijímacího řízení do tříletých učebních oborů i do čtyřletých maturitních oborů jsou zveřejněny na úřední desce těchto stránek a na vchodových dveřích naší školy.
Dnem 30. 5. 2018 je vyhlášeno druhé kolo přijímacího řízení do oborů, ve kterých jsou volná místa. Jedná se o obory Mechanik seřizovač, Mechanik elektrotechnik, Elektrikář, Kuchař číšník a Nástrojař. Druhé kolo přijímacího řízení do oboru Elektrikář – silnoproud bude vyhlášeno v případě, že budou volná místa, po ukončení termínu pro odevzdání zápisových lístků v prvním kole. Bližší informace najdete na těchto stránkách v záložce STUDIUM, přijímací řízení. Přihlášky budeme přijímat do naplnění kapacity jednotlivých oborů.
V případě potřeby dalších informací volejte paní Jitku Blažkovou - č.t. 516 419 621 nebo mobil 606 200 883. V průběhu následujících dnů jsme po telefonické domluvě připraveni vyřešit s vámi všechny otázky, týkající se přijímacího řízení.

20. ročník klasické barmanské soutěže Philibert Routin Cup 2018 - Velké Meziříčí

Ve středu 16. 5. 2018 pořádala Hotelová škola Světlá a SOČŘ Velké Meziříčí jubilejní 20. ročník klasické barmanské soutěže Philibert Routin Cup 2018. Mladí barmané z celé republiky se utkali za mobilními bary v přípravě pěti porcí fantazijních nealkoholických ledových čajů, milk shaků, frappé, limonád a nebo smoothie v časovém limitu 6 minut. Naši školu reprezentovaly tři žákyně třídy KC2. Eva Juchová s vylosovaným startovním číslem jedna a s nápojem z rakytníkové šťávy, který nazvala Červánkové slunce. Bára Tihonová se svojí jahodovou Red Queen z Betelného ledového džbánku Sonnentor a Lucka Zřídkaveselá s nápojem z Aloe Vera s názvem Noční exploze. Snoubení hořkosti toniku, Aloe a exploze chuti lesních plodů přineslo právě Lucce jednu z pěti udělených cen - Cenu za inovaci a kreativitu. Ocenění si zaslouží ale všechny dívky. Práci za barem a před zraky mnoha odborníků z oboru zvládly po technické stránce jen se ztrátou několika málo bodů a nově nabyté zážitky a zkušenosti jim otvírají brány k jejich dalšímu úspěšnému profesnímu rozvoji.více fotografií zde


Kurz studené kuchyně

Ve dnech 9. - 12. 4. 2018 probíhal v odborných učebnách oboru kuchař číšník kurz studené kuchyně, kterého se zúčastnilo 17 žáků. Lektorem byl Mistr kuchař pan Vladimír Picka z kuchařského studia v Pelhřimově, držitel mnoha ocenění v oblasti gastronomie. V průběhu kurzu připravili žáci více než 80 druhů různých výrobků studené kuchyně mezi nimiž byla například Štrasburská kachna, dekorovaný humr nebo terina z lososa. Kurz byl zakončen předáním osvědčení, které je podkladem pro vyšší hodnocení při výkonu kuchařského povolání a slavnostním rautem pro rodiče a přátele zúčastněných žáků.více fotografií zde


Tyflocentrum

Dne 5. 4. 2018 se naše třída KC1 zúčastnila exkurze v brněnském Tyflocentru. Jedná se o společnost, která pomáhá lidem s těžkým postižením zraku. Pracovnice tohoto centra se nám snažila na menší přednášce vysvětlit, jak takový člověk funguje každý den. Nejdřív celé skupině poslala dohromady 15 brýlí, které ukazovaly, jak vidí člověk s různým postižením zraku, dále nám ukázala vychytávky, které nevidomí používají. Následně jsme se rozdělili na skupinky a vyzkoušeli jsme, jak nevidomý člověk funguje na veřejnosti, jakým způsobem například používají elektroniku, jaké hraji deskové hry a jak mohou využívat kuchyni. Myslíme si, že tahle exkurze nám velmi pomohla, jelikož jsme zjistili jak se jako kuchaři-číšníci chovat k nevidomým.

Lenka Mokrá a Adéla Jenešová, KC1

Hmyz na talíři

Ve středu 4. 4. 2018 se žákům SŠ TEGA naskytla jedinečná příležitost ochutnat smažené cvrčky a moučné červy neboť na naši školu zavítal pan Vladimír Fišer, přední odborník na entomofágii (využití hmyzu jako potravy). Přes 70 žáků a pedagogických pracovníků školy navštívilo přednášku pana inženýra a poslechlo si zajímavé informace o významu hmyzu pro výživu člověka i pro lidstvo jako celek. Na závěr již přišla samotná příprava hmyzu a ochutnávka.

Soutěž ,,O Stříbrný píst SMC“

Třetí ročník mezinárodní studentské soutěže ,,O Stříbrný píst SMC“, zaměřené na oblast průmyslové automatizace, pořádané společností SMC Industrial Automation. se uskutečnila 21. března. Letošní ročník proběhl netradičně v nové hale výrobního závodu SMC ve Vyškově.

Soutěž byla stejně jako v minulých ročnících složena z teoretické a praktické části. Studenti si museli poradit se záludnými úkoly na Pneutraineru, v testech i sestavit náročné okruhy/obvody v simulačním softwaru Autosim. Všechny disciplíny byly koncipovány tak, aby otestovaly teoretické znalosti studentů a přiměly je užít je v praxi. Unikátní na tomto ročníku bylo, že se jí zúčastnil rekordní počet 15 škol.

Do poslední chvíle byly výsledky velice těsné, až poslední kolo disciplín odhalilo vítěze tohoto ročníku, studenty Střední školy – Centrum odborné přípravy technické z Kroměříže a těsně na fantastickém druhém místě se umístili žáci naší školy třídy ME4 Jan Pospíšil a Lukáš Němec pod vedením Marka Pokorného. Kluci byli hned od prvního soutěžního kola jasnými favority a jejich výkony vzbuzovaly respekt a obdivné pokyvování hlavou ostatních soutěžících, jejich pedagogů i pořadatelů. Ukázali jsme, že ve výuce průmyslové automatizace patří SŠ TEGA BLANSKO do špičky v ČR.více fotografií zde


Soutěž - „O nejlepší guláš“

23.3. 2018 se na naší škole, konkrétně v naší třídě KC2, konal 6. ročník každoroční soutěže „O nejlepší guláš“. Vařili jsme šest gulášů, z nichž každý byl něčím specifický. Například „Guláš od srdíčka“ vařil Honza Litavský, ten obsahoval jako hlavní surovinu vepřové srdce. Pavlína Stloukalová spolu s Eliškou Strouhalovou uvařili „Pečený guláš“, který mimo jiné obsahoval černé pivo. „Luciferův guláš“ nám připravili Petr Pernica a Martin Nádhera. Na přípravu jsme měli celé dopoledne a vaření jsme si moc užili.

Hodnocení se zúčastnilo asi 35 hostů. Na třetím místě se umístil „Pečený guláš“, na druhém místě „Luciferův guláš“. Nejvíce hostům chutnal guláš Filipa Bubeníka pod názvem „Královský guláš“. Tento guláš byl připraven z masa vepřového a doplněn hlívou ústřičnou.

Lucie Zřídkaveselá KC 2

Exkurze v Tatře Kopřivnice

Všichni byli plni očekávání, co uvidí za stroje od tuzemského výrobce nákladních vozidel TATRA. Po příjezdu se nás ujala paní z personálního oddělení a poskytla základní informace o závodě a podniku jako takovém. Následovala soutěž, kde mohli pozorní žáci vyhrát nějakou tu cenu. Po nezbytném BOZP jsme se vydali směrem do výroby. Okolo nás dýchala industriální atmosféra, která se od vzniku společnosti změnila jen pozvolna. Ani vně závodu se styl 80. let nezměnil. Moderní stroje a roboty jsme zde čekat nemohli, vše se zde montuje hezky ručně. Ale pozvolná modernizace se Tatře nevyhnula. Motory, převodovky, nápravy, to vše připravené na finální montáž a sestavení nákladního vozidla, člověk nevěděl, kam se dříve podívat. Finální vozidlo bylo majestátní, viděli jsme dokonce oživení jednoho ze strojů a jeho finální kontrolu. Po průchodu závodem jsme se vydali směr hasičská zbrojnice, kde jsme mohli obdivovat funkční exemplář staré sanitky TATRA. Exkurze byla zakončená návštěvou technického muzea v Kopřivnici s celou historii vyrobených vozidel TATRA.

15. ročník barmanské soutěže Punkevní pohár

Ve středu 21. 3. 2018 pořádala blanenská Střední škola cestovního ruchu a gastronomie 15. ročník barmanské soutěže Punkevní pohár, na kterém naši školu reprezentovaly žákyně třídy KC2 Lucie Zřídkaveselá a Eliška Strouhalová. Letošní ročník barmanského klání byl na rozdíl od předchozích ročníků rozvolněn v možnostech použití povinných surovin míchaných nápojů, důležitou součástí každého nového drinku však byl jeho název, jenž musel jakkoliv souviset s Moravským krasem. Lucka svůj míchaný nápoj, který snoubil chutě francouzských lihovin, pomerančů, citronů a limetek pojmenovala Citrusové propadání. Eliška našla inspiraci na rájeckém zámku a s nápojem Expedice Hugo, připraveným na počest oslavy 210. výročí expedice, která v roce 1808 poprvé sestoupila na dno propasti Macocha a které se zúčastnil moravský šlechtic a speleolog Hugo František Salm, vyhrála cenu za nejlepší název.více fotografií zde


Činoherní anglicko-české představení - 13.3.2018

Jack a Joe jsou dva bratři, kteří si žijí spokojeně v americkém Sacramentu až do okamžiku, kdy se jeden z nich otráví jedovatou houbou a druhý se snaží sehnat lék. Takto se dá shrnout děj činoherního anglicko-českého představení Divadelního centra ze Zlína, které jsme dne 13. 3. 2018 navštívili v blanenském kině. Velký zájem byl nejen mezi žáky maturitních oborů, ale i oborů tříletých a tak jsme si mohli užít zábavné odpoledne s angličtinou v pěkném počtu 130 žáků + pedagogický doprovod.

Výsledky soutěže Suit Up Day v naší škole

Velký ohlas sklidila v naší škole soutěž inspirovaná mezinárodní akcí Suit Up Day. Smyslem soutěže bylo přijít pro pololetní vysvědčení ve stylovém (společenském) oděvu. Následně soutěž probíhala na facebookovém profilu školy, kde jednotlivé třídy sbíraly označení „to se mi líbí“. Zájem byl nejen mezi samotnými třídami v zapojení do soutěže, ale také mezi „fanoušky“ na facebooku. Do soutěže se zapojilo devět tříd a na facebookových stránkách bylo osloveno více než 26 000 lidí. Pořadí na medailových pozicích bylo následující:

1. místo: třída E3 795 lajků

2. místo: třída KC2 736 lajků

3. místo: třída MES2 306 lajků

Vítězové získávají zaslouženou odměnu – poukaz na bowling. Velké poděkování ale patří všem třídám, které se do soutěže zapojily.

Workshop sebeobrany

Ve středu 14. února 2018 se na naší škole uskutečnil workshop sebeobrany, kterého se mohli zúčastnit všichni žáci. Instruktor Jiří Holáň nás napřed všeobecně seznámil se sebeobranou. Začali jsme teoretickou částí kde jsme si vysvětlili jak konflikt vzniká, jak mu předejít a následně jak ho vyřešit. Poté jsme se přesunuli k praktické části, kdy se nás snažil vystavit co největšímu stresu tak, aby se vše co nejvíce podobalo realitě, ukázali jsme si jak se bránit a popřípadě jak se z konfliktu "vykecat". Ke konci jsme si po jednom mohli vyzkoušet jaké je to být v téhle situaci a se vším všudy jsme se úspěšně probojovali do konce. Za nás můžeme říct že to bylo velmi poučné a užitečné, děkujeme za tuto příležitost!

Zřídkaveselá, Kubalová (KC2)

Olympiáda v anglickém jazyce

Letošní školní kolo olympiády v anglickém jazyce nejlépe zvládli Viktor Vágner z EN1, Aleš Dvořák z MES2 a Jakub Čech z MES4. První dva soutěžící – Viktor a Aleš – postoupili do okresního kola.

V okresním kole v konkurenci studentů gymnázií Blansko, Boskovice a Rájec-Jestřebí a obchodní akademie Blansko reprezentovali hoši naši školu více než důstojně. Aleši Dvořákovi těsně uniklo třetí místo a Viktor Vágner skončil pátý. Oběma gratulujeme a děkujeme za účast.

Návštěva výstavy stavebnice Merkur v blanenském zámku

Dne 15. prosince loňského roku jsme se skupinou žáků učebních oborů elektrikář silnoproud navštívili poutavou výstavu věnovanou stavebnici Merkur.
Na zámku nás přivítala milá průvodkyně Renata Procházková a velice zajímavou formou nás postupně provedla celou rozsáhlou expozicí. K vidění byly stavebnice z prvních výrobních sérií, kdy se jako spojovací díly používaly ocelové háčky a některé díly byly ještě z kartonů. Stavebnice Merkur se začala vyrábět v první polovině 20. století a dodnes je to oblíbená hra pro menší i větší děti. Byly zde sestavené ruská kola, mosty, budovy, těžební věže, letadla, části železnice, automobily i lokomotivy. Některé výrobky byly opatřeny i elektrickým pohonem, takže byly pohyblivé.
Vernisáž výstavy proběhla 5. 10. 2017 a bude trvat do konce ledna. Výstava se nám velice líbila a bylo pro nás přínosem, že jsme mohli nahlédnout do nedávné historie tvorby a výroby polytechnických stavebnic. Zvídavým žákům bylo umožněno si s některými sadami dílů ze stavebnic i pohrát a vytvářet vlastní ne nezajímavé konstrukce. Tato stavebnice se nyní vyrábí v moderním designu a to i jako výuková pomůcka pro žáky základních i středních škol. Práce s touto stavebnicí není pro každého. Vyžaduje jemnou motoriku, dobrou prostorovou představivost a trpělivost. Autorem výstavy je pan Jiří Mládek. Předchůdcem stavebnice Merkur byla stavebnice Inventor, kterou vymyslel a vyrobil syn českého továrníka Jaroslav Vencl. Bylo to hned po první světové válce.

Žáci E3 - silnoproud

Celkové zhodnocení Králický Sněžník 2018

Začátek našeho malého výletu byl o mačkání se v autobuse o počtu 38 žáků čili celkově 44 cestujících, ti hbití z nás obsadili sedadla u oken velice rychle, no a ti ostatní utřeli nos a museli se spokojit s místy u uličky, jedna nešťastnice musela dokonce sedět na zemi - na cestu jsme jí nakonec volné místo našli. Plným autobusem jsme se nenechali znepokojit a započala cesta směrem Kralická chata. Tato cesta byla velice příjemná, celý autobus byl naladěn na frekvenci zábava. Když už jsme byli skoro u cíle, doufali jsme ve veliké závěje, ale těch jsme se nedočkali. Sníh byl jen na sjezdovce a to ten umělý. První den tedy neměl ten správný nádech hor. To se ovšem změnilo v průběhu tří dnů, kdy napadlo 15 cm sněhu, a tedy jízda v krásné smetaně mohla započnout. V úterý došly zásoby všeho druhu, tím pádem jsme se vydali na strastiplnou cestu do Starého Města, tato cesta byla velice vysilující, ale zábavná. Ve čtvrtek napadlo dalších 15 cm sněhu, tak jsme si na chvíli mohli představit, že jsme třeba v Alpách, bylo to nádherné. Každý náš den na sjezdovce byl obohacen o občerstvení pod sjezdovkou, zde pro ty, kteří trpěli bolestí v krku, byl připraven teplý čaj a něco k zakousnutí. Snídaně, obědy a večeře na chatě byly velice chutné a vydatné, takže nebylo potřeba se dokrmovat pod sjezdovkou. Celkové shrnutí zimního výcvikového kurzu 2018: z hlediska sjezdovek a množství sněhu, kdy nebyla v provozu jedna z našich oblíbených tratí, to hodnotím uspokojivě a z hlediska chaty a zábavy bych hodnocení nazval: překonání mých očekávání o 100 %.
O.L. - student 4. ročníkuvíce fotografií zde


Mezinárodní barmanská soutěž Vinný Cocktail Cup Bzenec 2018

Ve čtvrtek 18. 1. 2018 se v Bzenci konal 4. ročník mezinárodní barmanské soutěže Vinný Cocktail Cup. Naši školu na soutěži reprezentovaly žákyně druhého ročníku oboru Kuchař - číšník, Eva Juchová a Lucie Hrazdírová. První účast na barmanské soutěže jim přinesla nejen nové zážitky a zkušenost z práce za barem, ale také ohodnocení jejich práce v podobě získaných ocenění od profesionálních barmanů z rakouského TGI Friday baru ve Vídni. Luciin nápoj Mžitky před očima byl oceněn jako nápoj z nejzajímavějšími ingrediencemi a Evin Polibek jara získal cenu technického komisaře.více fotografií zde


Adventní poznávací zájezd do Krakova a Věličky

Ve dnech 6. a 7. prosince 2017 vyjela početná skupina našich studentů v doprovodu dvou kantorek na v pořadí již druhý vánoční výlet. První den jsme si prohlédli historické jádro Krakova a prošli se po adventních trzích. Druhý den náš čekala důkladná a velmi atraktivní prohlídka sedm set let starého solného dolu ve Věličce. Výlet hodnotí studenti i učitelé jako vydařený a díky tomu se snad můžeme těšit na nějaké další poznávací cesty.

Technická olympiáda - 6.12.2017

Ve středu 6. prosince 2017 se v naší škole uskutečnila již třetí Technická olympiáda žáků 8. a 9. tříd. Z deseti základních škol okresu Blansko se zúčastnilo třicet žáků. Olympiáda byla podpořena technickými firmami formou sponzorování cen pro pět nejlepších účastníků. Soutěžilo se ve třech dovednostních oborech. Bylo to zvládnutí testu a jednoduché technické dokumentace na PC, zapojení elektrotechnického obvodu s využitím stavebnice MERKUR a ve strojírenských dílnách zhotovení vánoční ozdoby z barevných kovů. Součet bodů za jednotlivé disciplíny stanovil závěrečné pořadi zúčastněných žáků ZŠ.


Umístění nejlepších:
1. místo - Jan Vrba – ZŠ Rájec Jestřebí
2. místo – Petr Šebela – ZŠ TGM Blansko
3. místo – Petr Šebela – ZŠ TGM Blansko
4. místo – Ondřej Toman – ZŠ Lipůvka
5. místo – Jana Menšíková - Rájec Jestřebí

SVATOMARTINSKÝ DORT

190 vajec, 9 kg cukru, 6 kg mouky, 16 vanilkových pudinků, 6 l mléka, 8 kg mascarpone, 2 kg perníkového těsta, 1 kg marmelády, 1 kg másla, 1 kg bílé čokolády a 7 kg potahovací hmoty.... V průběhu čtyř dnů odborného výcviku zpracovali žáci oboru kuchař - číšník 50 kg surovin, ze kterých připravili dort na oslavu 1700 výročí narození svatého Martina, které se konalo v sobotu v zámeckém parku jako součást městem pořádaného třídenního blanenského Vítání svatého Martina.více fotografií zde


Stránská skála - spolupráce s hnutím Brontosaurus

Dne 10.11 2017 se třída MS1 vydala v rámci předmětu ekologie a spolupráce s hnutím Brontosaurus na pomoc uklidit okolí Stránské skály v Brně. Po příjezdu byla jsme byli seznámeni s historií a současností Stránské skály. Poté jsme se rozdělili na dvě skupiny. První šla malovat turistické značky a druhá skupina i s paní učitelkou Přibylovou šla uklízet nepořádek, který byl v jedné části Stránské skály. Druhá skupina měla ještě za úkol pálit větve a stromky, které překážely růstu rostlinám, které prý rostou pouze v této lokalitě. Po dvou hodinách se třída opět spojila a vydala se do štol, kam Němci za 2. světové války chtěli přesunout svou továrnu na letecké motory. Žáci si tak tyto komplexy mohli projít a prohlédnout. Na závěr jsme se ještě dozvěděli, co je vlastně smyslem hnutí Brontosarus.
David Pindryčvíce fotografií zde


Exkurze Sonnentor a Templářské sklepy Čejkovice

Předposlední říjnový den se vydali žáci oboru kuchař - číšník na exkurzi do Čejkovic odhalovat tajemství historie zdejších Templářských sklepů a výroby bylinkových čajů Sonnentor. V prostorách provoněných stovkami kilogramů bylin nahlédli nejen do výroby nálevového sáčku čaje, ale seznámili se i s příběhem společnosti, lidí a událostí, díky kterým se firma stala významnou a úspěšnou také v oblasti ekologického hospodaření, trvale udržitelného rozvoje a fair trade. Podnětným a přínosným byl pro žáky také celý koncept firmy spočívající v rodinném přístupu ke svým zaměstnancům a pěstitelům, v odmítání prodeje v nadnárodních společnostech a v neodlučitelnosti životní kvality a kvality produktů.více fotografií zde


Výměnný pobyt našich žáků v Drážďanech

Od 8. 10. do 21. 10. 2017 se vybraní žáci naší školy zúčastnili výměnného pobytu v německém městě Drážďany. Náplní tohoto pobytu byla hlavně výuka a práce ve školícím a výcvikovém centru firmy KBA Radebeul. Firma KBA vyrábí malé, střední a velké offsetové tiskárny.

Po pracovních a výukových povinnostech se žáci věnovali volnočasovým aktivitám jako: návštěvám památek v historickém centru Drážďan, návštěvě ZOO, návštěvám muzeí, projížďce lodí po Labi. Věnovali se turistice při návštěvě Saského Švýcarska a samozřejmě i sportovním aktivitám.

Z pohledu žáka:

Přijeli jsme 8. 10. 2017 v podvečerních hodinách na krásné hlavní nádraží v Drážďanech. Prvních pár dní jsme se zabydlovali, zvykali si a poznávali nové prostředí jak firmy, tak města. Během našeho pobytu v Německu jsme trávili dopoledne ve firmě KBA, kde jsme pracovali s pneumatickými a elektropneumatickými přístroji a kluci strojaři pracovali na CNC obráběcích stojích v dobře vybaveném strojním parku. Většinu odpoledního času jsme trávili na poznávacích výletech, prohlídkami různých muzeí a známých míst v Drážďanech a okolí. Ubytování, strava, lidé a vůbec celý pobyt v Německu byl skvělý a pro mě velmi přínosný. Odjížděl jsem s novými poznatky a zkušenostmi co se týče odborných znalostí tak i anglického jazyka.více fotografií zde


Inovace výuky CNC obrábění v SŠ TEGA Blansko

V průběhu října obdržela naše škola dlouho očekávané Rozhodnutí o poskytnutí dotace z programu IROP. Pro školu to znamená, že v průběhu roku 2018 bude moci pořídit nové stroje a zařízení pro žáky strojírenských oborů v hodnotě 23 384 250 Kč! Postupně nakoupíme 10 CNC obráběcích strojů – 4 CNC frézky, 4 CNC soustruhy, CNC pásovou pilu a CNC brusku na plocho. Obnovíme také stávající park konvenčních strojů čtyřmi novými soustruhy a třemi novými frézkami. Nejvíce se těšíme na novou učebnu CNC programování, ve které bude nainstalováno 15 výukových panelů, které umožní žákům naučit se programovat CNC stroje ve třech nejpoužívanějších systémech.
V rámci projektu budeme spolupracovat se základními a středními školami a také s budoucími zaměstnavateli našich absolventů. Věříme, že nové stroje pomohou našim žákům k ještě lepší přípravě na svoje budoucí povolání.

Vítězství v soutěži v programování CNC strojů

Také v tomto školním roce se naši žáci zúčastnili Soutěže mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů pomocí řídicího systému Siemens. Tradiční soutěž pořádal Svaz strojírenské technologie Praha za podpory významných strojírenských firem v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Naši žáci se ani tento rok v soutěži neztratili a navázali na úspěchy svých předchůdců z let minulých. Na 1. místě se v denním soutěžním bloku umístil Martin Bohatec ze třídy MES4.více fotografií zde


Exkurze Panorama

První reálné setkání s hotelovým provozem mají za sebou žáci prvního ročníku oboru kuchař - číšník. V pátek 15. září, v doprovodu učitelů odborného výcviku, navštívili Wellness hotel Panorama, kde za velmi poutavého výkladu pana Ing. Ivo Lachmana, ředitele hotelu, prozkoumali všechna jeho zákoutí a načerpali informace o chodu moderního ubytovacího zařízení, kuchyně využívající regionální suroviny i suroviny z vlastní zahrádky, samozřejmě také informace o slastech a strastech běžného denního provozu hotelové restaurace.více fotografií zde


Blanenská desítka

Ve dnech 8. a 9. září 2017 se stejně jako v minulých ročnících, žáci naší školy podíleli na organizaci závodu s názvem „BLANENSKÁ DESÍTKA“.

Za vše asi nejvíce hovoří email od ředitele závodu:

„Mockrát děkujeme za sobotní perfektní spolupráci! Děkujeme za tolik schopných a samostatných studentů! V pátek na chystání tašek i na sobotu. Na všechny se dalo spolehnout a jen díky týmu z vaší školy proběhl 4. ročník Blanenské desítky hladce a účastníci odjížděli spokojeni a nadšeni.“

Za pořadatele

Mgr. Lukáš Olejníček
sportovní ředitel závoduvíce fotografií zde


zobrazit všechny aktuality...
 

OZNÁMENÍ

10.1.2019
Termíny závěrečných a maturitních zkoušek ve školním roce 2018/2019

informace v PDF souborufotogalerie
fotogalerie
fotogalerie

Virtuální prohlídka školy


Film SŠ TEGA Blansko
- film o naší škole

skola2016

logo_kuSdružení učňovských zařízení
suz_modra_14102015


logo_112015nStřední škola technická a gastronomická Blansko - ekatalog.czStřední odborné školy s výučním listem - ekatalog.cz

 
Střední škola technická a gastronomická Blansko, příspěvková organizace
Bezručova 1601/33, 678 01 Blansko
tel.: +420 516 419 621
fax: +420 516 419 622
email: sosblansko@sosblansko.cz
datová schránka: v59w22f
© 2010 | mapa stránek | vytvořil S2EP, s.r.o.